Informatyka 2. Podręcznik dla liceum i technikum. Zakres podstawowy

Narzędzie nowoczesnego człowieka

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie na rynku pracy bez podstawowej chociaż znajomości obsługi komputera i najpopularniejszych programów takich jak na przykład arkusz kalkulacyjny czy edytor tekstu. Z tego powodu tak ważne jest, by szkoła przygotowała swoich absolwentów do pracy z nowoczesnymi narzędziami, bez których trudno poradzić sobie w życiu. Oprócz nauki korzystania z gotowych aplikacji zadaniem szkoły jest również zachęcanie uczniów do kreatywnego myślenia i poznawania języków programowania, tak aby młodzi ludzie w przyszłości mogli tworzyć zupełnie nowe rozwiązania przydatne w wielu dziedzinach życia, takich jak medycyna, transport czy logistyka. Nie da się jednak napisać żadnego programu czy kodu bez podstawowej znajomości zasad rządzących światem informatyki. Właśnie dlatego tak kluczowy wydaje się wybór podręcznika w szkole średniej i na wcześniejszych etapach edukacji. Informatyka 2. Podręcznik dla liceum i technikum. Zakres podstawowy jest pozycją, która spełnia wszystkie wymienione powyżej wymagania, a ponadto inspiruje uczniów do pracy własnej i samodzielnego pogłębiania swojej wiedzy z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi.

Ciekawy dobór tematów

Informatyka 2. Podręcznik dla liceum i technikum. Zakres podstawowy to publikacja przeznaczona do wykorzystywania w klasie drugiej szkoły średniej, a więc i w liceum, i w technikum. Zgodnie z wymogami najnowszej podstawy programowej zatwierdzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, książka ta skupia się przede wszystkim na wykształceniu w uczniach umiejętności analitycznego myślenia. Większość zagadnień zaprezentowanych w podręczniku zaprezentowanych jest według następującego modelu:

  • samodzielna analiza problemu
  • przedstawienie teorii danego zagadnienia, także na podstawie odpowiednio dobranych przykładów
  • rozwiązywanie krok po kroku ćwiczeń z wykorzystaniem zaprezentowanej wcześniej teorii
  • zachęta do samodzielnego wykonania ćwiczeń
  • podsumowanie zagadnień zaprezentowanych w danym temacie/rozdziale oraz pytania i ćwiczenia powtórzeniowe.

Programowanie przede wszystkim

Jak już wspomniano wcześniej, programowanie stanowi przyszłość IT, dlatego tak istotne jest, by zachęcać uczniów do poszerzania wiedzy w tej dziedzinie już na etapie szkoły średniej. Istnieją dziesiątki, jeśli nie setki języków programowania, dlatego nie sposób opanować je wszystkie. Autorzy podręcznika www.taniaksiazka.pl Informatyka 2. Podręcznik dla liceum i technikum. Zakres podstawowy proponują uczniom rozpoczęcia swojej przygody z programowaniem od dwóch języków – Pythona i C++.

Edukacja zdjęcie freepik - pl.freepik.com